Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią tabela
Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego mlekiem matki powinno nastąpić w 7 miesiącu życia dziecka. W przypadku dzieci karmionych przy wykorzystaniu butelki, dodatkowe potrawy można wprowadzać już miesiąc wcześniej. Podkreślić należy fakt, że nowe pokarmy powinny być wprowadzane w sposób stopniowy. Chodzi o to, żeby dziecko przyzwyczaiło się do nowych produktów i smaków. Bardzo ważną kwestią jest także to, aby wykorzystywać nieduże ilości jedzenia, na przykład jedna lub dwie łyżeczki, po czym istotna jest obserwacja zachowania malucha. W początkowym etapie, zarówno w przypadku maluchów karmionych piersią, jak i tych u których stosowane jest mleko modyfikowane, dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie papki jarzynowej. Jest ona lekka, a także nie charakteryzuje się mocnym smakiem. W związku z tym nie przyczyni się do podrażnienia kubków smakowych dziecka. Przecier jarzynowy przeznaczony dla maluszka powinien zawierać marchewkę, a w dalszej kolejności uzupełniać go należy w takie warzywa jak, pietruszka, ziemniaki, brokuły, kalafior, dynię, fasolkę szparagową. Do tak przygotowanej mieszanki można dodać na przykład kaszkę manną. Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią tabela podkreśla, że w 7 miesiącu życia należy także podawać dziecku połówkę gotowanego na twardo jajka. Dobrze jest podawać dziecku ten produkt co drugi dzień.
Podkreślić należy fakt, że dziecko powinno być cały czas karmione piersią, a w następnych okresach życia powinno się wprowadzać kolejne, dodatkowe potrawy. W 10 miesiącu na przykład można wprowadzić już dwudaniowy obiad, który składa się z zupy oraz przecieru jarzynowego z mięsem. Dodatkowo można podawać dziecku kaszkę zbożową oraz małe ilości pieczywa albo biszkoptów. Do picia można podawać sok, a także przecier owocowy. Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią tabela, podkreśla że w 11 miesiącu życia dziecka, można wprowadzić do jego menu nabiał, w postaci jogurtów i twarogów.
Ważną kwestią jest to, aby wprowadzać określone produkty powoli, bez pospiechu. Należy sprawdzić, czy dziecku smakują nowe pokarmy, czy po ich zastosowaniu nie pojawiają się niepokojące objawy, pod postacią dolegliwości bólowych brzuszka, ponadto czy nie ma wzdęć lub wymiotów. Podkreślić należy także fakt, że nowych pokarmów należy unikać wówczas, kiedy dziecko jest przeziębione.
Rozszerzanie diety maluszka powinno być przeprowadzone z dużą uwagą i spokojem.